Pět italských vinařských stezek, které byste měli na podzim navštívit

Itálie – země, kam většina lidí jezdí v létě na dovolenou k moři. Proč si nevychutnat Itálii trošku jinak a v jiném ročním období? Nestihli jste v létě jet na dovolenou a necháváte ji na podzim? Vyměňte relax u moře za vinařské stezky a léto za podzim a neváhejte vyrazit do podzimní Itálie provoněné skvělým vínem od místních výrobců. 

Je jen málo lepších způsobů, jak v Itálii zažít podzim, než skrze výlet do tamních vinařských regionů, kde si kromě skvělého vína vychutnáte i místní delikatesy a výhledy do krajiny, ze kterých vám bude rozum stát.

Země Apeninského poloostrova má zhruba 140 vinařských stezek, kterým se říká strade dei vini a které dokážou ukojit chutě snad každého milovníka vína. Ale jak z nich vybrat tu nejlepší?  Vyzkoušejte těchto pět, které podle nás za návštěvu rozhodně stojí.

  • Strada del Prosecco, Benátsko

Prosecco se v poslední dekádě stalo jedním z nejznámějších italských exportních artiklů a o jeho stezce, mimochodem první svého druhu v zemi, se už notně debatuje i za hranicemi.

Nachází se v kopcovité krajině Benátska na severovýchodě Itálie, její start se nachází v Coneglianu a po 33 kilometrech končí ve Valdobbiadene. Cestou narazíte na středověké pevnosti, rodinné sklípky, kostely plné fresek a hrady. V jednom z nich, v Castelo Brando, můžete dokonce přespat.

Cestou můžete otestovat tři varianty prosecca: perlivé, jemně perlivé a bez bublinek, kterému se říká tranquillo.

To nejlepší prosecco – DOCG Superiore di Cartizze – má původ na svazích poblíž Valdobbiadene, na 106hektarové rozloze vinic, které patří k těm nejdražším na světě.

  • Strada del Barolo e Grande Vini di Langa, Piemont

Z Piemontu pocházejí jedna ze světově nejznámějších vín. Patří mezi ně Barolo, hedvábně jemné červené, kterému se říká král mezi víny a víno králů; a taky Barbaresco, které se stejně jako Barolo vyrábí z hroznů Nebbiolo.

Cesty tímto regionem vás zavedou nejen k vyhlášeným sklepům a idylickým výhledům, ale taky k historii a architektuře kraje. Jeden  výlet, který obsahuje kousek od všeho, začnete v Albě, ráji foodies známém pro bílé lanýže a spadajícím do oblasti chráněné značkou UNESCO.

Vaše pouť se pak zatočí krajinou dolů k Roddinu a pak zpět do Castiglione Falletto. Cestou můžete prozkoumat středověké hrady, kdy za zmínku stojí ten v Grinzane Cavour, a taky sklepy a vinice Barolo.

V La Morra najdete pěší trasy vedoucí do srdce kraje. Zhruba pět kilometrů od Castiglione Falletto, cíle této stezky, se nachází samotné město Barolo, kde si můžete domluvit ochutnávky místního vína a vidět hrad Castello Falletti z 10. století. Kromě muzea se tu ukrývá taky vinařský archiv s těmi nejlepšími vzorky Barola.

  • Strada del Vino e dell‘ Olio Chianti Classico, Toskánsko

Dost možná nejznámější vinařská stezka Itálie se nazývá Chiantigiana a táhne se na 69 kilometrech srdcem kraje Chianti, od Florencie po Sienu. Narazíte tu na tak slavná místa jako Greve nebo Castellina a kousek mimo hlavní proud stezky se nacházejí Radda a Gaiole.

Najděte si čas navštívit legendární vinice Marchesi Antinori v Barginu, které stály za vznikem vinné kategorie Super Tuscans; své kouzlo má Badia i Coltibuono, což je půvabné vinařství nabízející kuchařské kurzy i ubytování; nebo taky Castello di Brolio, nejstarší vinařský dům v Itálii. Místní zámek lze vidět i zevnitř a přilehlé budovy nabízejí pobyty ve stylu italských farmářů.

  • Strada dei Vini Etrusco Romana, Umbrie

Pokud se vydáte na tuto 63 kilometrů dlouhou stezku vedoucí z Orvieta, kdysi etruského centra s gotickým dómem, do Narni, narazíte na vesnice, kde vznikají špičková umbrijská vína typu Orvieto nebo Rosso Orvietano DOCs.

Zastávku si můžete udělat taky v Amelii, kterou najdete na krásném svahu s výhledem na Tiberu a kde zdi budov sestávají z mnohoúhelníkových kamenů, za jejichž autory se považují Etruskové.

Cílové středověké Narni zase vybízí k návštěvě kostela z 12. století se vzácnými freskami. Cestou vám jistě vyhládne, takže nezapomeňte ochutnat regionální těstoviny stringozzi s chřestem nebo v sezoně tagliatelle s lanýži, případně „bistecca Chianina“, svůdný steak z místních bílých krav.

  • Strada del Vino dell‘ Etna, Sicílie

Ano, i na svazích Etny, největšího aktivního vulkánu Evropy, se nacházejí vinice. Sopka sice čas od času zahrozí erupcí, ale ani to nemůže odradit zdejší vinaře, kteří produkují vysoce ceněná červená, bílá i růžová s velmi specifickou chutí a vůní.

Nejjednodušší způsobem pro průzkum této stezky je speciální vinařský vlak, který pro minimálně desetičlenné skupiny vyjíždí každou sobotu z Piedimonte Etneo po železnici zbudované na konci 19. století.

Cestou projedete historická městečka, zaniklé vinice i citrusové farmy. Mezi mnoha fascinujícími vinicemi stojí za návštěvu Tenuta Tascante. A když už budete na Sicílii, ochutnejte speciální pistácie Bronte, které se považují za ty nejlepší v Itálii. Jsou báječné v pistáciové zmrzlině i pestu.

Zdroj:

www.forbes.cz/pet-italskych-vinarskych-stezek-ktere-byste-meli-na-podzim-navstivit/

Autor příspěvku: Veronika Billová Rivolová