Pátek třináctého – historie a proč se ho nemusíme bát

Pátek třináctého je v mnoha zemích považován za nešťastný den. Chorobná obava z tohoto data se nazývá paraskavedekatriafobie nebo též friggatriskaidekafobie a jedná se o speciální formu fóbie z čísla 13 (triskaidekafobie). V latinskoamerických zemích je spíše rozšířena táž pověra o úterý třináctého (trezidavomartiofobia).

Historie

Na Velký pátek byl ukřižován Ježíš Kristus a při Poslední večeři sedělo u stolu třináct lidí a ten třináctý z nich byl Jidáš, který Krista zradil. Odtud pochází pověra, že pokud spolu večeří u jednoho stolu 13 lidí, jeden do roka zemře. Židé zase považovali třináctku za nešťastnou, protože třináctým písmenem v hebrejské abecedě je písmeno M, což je první písmeno ve slově Mavet, které znamená „smrt“.

Ve středověku se slušelo věšet kriminálníky právě v pátek, který byl často znám jako „popravčí den”. Přidejte si 13 schůdků na popraviště a zvyklost, že byl v mnohých zemích uzel popravčí smyčky 13krát obtočen. Ve Velké Británii se navíc popravčímu platilo 13 pencí a půlpenny navíc. Další opěrný bod pro pověry.

Zcela reálný základ má tato pověra v pátku 13. října 1307. Právě tento den začal francouzský král Filip IV. Sličný s pronásledováním a zatýkáním templářů, po kterém následovalo mučení a smrt mnoha z těchto rytířů a následný zánik řádu. Od tohoto dne následovníci templářů považovali pátek třináctého za ďábelský a nešťastný den.

Skutečností však je, že číslo 13 je neoblíbené po světě už po velmi dlouhou dobu. Proč? Číslo 12 je totiž historicky číslem úplnosti. Je 12 měsíců v roce, 12 bohů Olympu, 12 hodin na hodinách, 12 kmenů izraelských a 12 bylo taktéž imámů, spirituálních a politických následovníků proroka Muhammada.

V některých zemích, například ve Španělsku a Latinské Americe, je za nešťastný den považováno úterý třináctého.

Fóbie ze třináctky

Mnozí nad tím i tak mávnou rukou, ale strach z třináctky nabral takových rozměrů, že některé hotely vynechávají v číslování 13. patro a aerolinky v letadlech zase 13. řadu. Někteří lidé pak v pátek 13. nelétají, necestují a odkládají různá důležitá rozhodnutí na jiný den.

„Odhaduje se, že tento den přijde ekonomika o 800 až 900 miliónů dolarů, protože lidé nelétají letadly nebo nedělají obchody, které by se normálně uskutečnily,“ uvedl pro National Geographic americký historik Donald Dossey, který se mimo jiné zabývá původem různých fobií.

Chorobný strach z čísla 13, tzv. paraskavedekatriafobie, je něčím, co jen ve Spojených státech pravidelně ochromuje desítky miliónů lidí. V Evropě není množství lidí, kteří se tohoto čísla děsí, známo, nepřímo se pověrami s ním spojenými však nechávají ovlivnit také desítky miliónů lidí.

Zajímavé je, že vědci udělali v roce 1993 velkou studii, jejíž výsledky publikovali v prestižním časopise British Medical Journal. Jejím předmětem byla analýza spojení mezi zdravím, chováním a pověrou kolem pátku třináctého ve Velké Británii. Tým zkoumal poměr hustoty dopravy a nehodovosti mezi pátky šestého a pátky třináctého po dobu několika let. Výsledek pozdvihl nejedno obočí.

„Risk toho, že skončíte v nemocnici následkem dopravní nehody, byl v pátky třináctého průměrně o 52 procent vyšší,“ napsali vědci a lidem na závěr své studie doporučili, aby v pátky třináctého zůstali doma.

Mnoho dopravních expertů se však v minulosti vyjádřilo tak, že lidé v tento den přímo očekávají, že se stane něco špatného a berou to jako dané. Když sedají do auta, tak často podvědomě s tím, že zrovna v tento den dost možná do místa svého směřování nedojedou bez nehody. A často to přivolají, protože se za volantem chovají jinak než jindy. Nejistěji.

Zajímavé ovšem je, že na některé lidi působí pátek třináctého opačným způsobem. Sázkové kanceláře totiž právě v tento den zaznamenávají zvýšený zájem o loterie. „V pátek 13. pravidelně registrujeme vyšší zájem o naše mimořádná slosování Sportky. Tehdy své štěstí často zkoušejí i lidé, kteří jinak loterie vůbec nehrají. Také v našem průzkumu zhruba 27 procent respondentů potvrdilo, že by si raději vsadili právě v tento den,“ řekl Václav Friedmann, tiskový mluvčí Sazky.

Četnost „nešťastných“ pátků během roku

Nejčastěji bývají v průběhu roku jeden nebo dva pátky třináctého. V některých letech jsou tři pátky třináctého. V nepřestupných letech, kdy je pátek třináctého v únoru jej následuje pátek třináctého i v březnu. Každý rok se vyskytuje alespoň jeden pátek třináctého.

Události spojené s pátkem 13.

Jihoafrický diamantový magnát Joel Woolf byl zastřelen v roce 1898, krátce po večeři v londýnském hotelu Savoy. Na poslední chvíli jeden z hostů odřekl účast a u stolu jich tak zůstalo sedět právě 13. Legenda (společně s BBC) říká, že se tak stalo právě v pátek třináctého. Když se tak v budoucnu mělo ke stolu posadit přesně 13 hostů, jeden z obsluhujících číšníků si ke stolu přisedl, aby zaplnil místo 14. hosta.

V pátek 13. ledna 1939 zasáhly Austrálii obrovské požáry, které zabily 71 lidí a spálily na 5 000 domů.

13. dubna, ve 13 hodin a 13 minut v roce 1970 explodovala na americké raketě Apollo 13 kyslíková nádrž.

Nejničivější hurikán v celé historii zasáhl 13. listopadu 1970 Pákistán. Má na svědomí kolem 500 000 mrtvých.

Nejhorší letecká nehoda v pátek třináctého se udála v roce 1972. Let Fuerza Aérea Uruguaya 571 byl bez debat tragický, ale měl aspoň částečně šťastný konec hraničící se zázrakem. Letadlo se 45 lidmi na palubě havarovalo v argentinské části And. Po pádu letounu museli přeživší strávit 72 dní v drsné divočině. Nakonec jich přežilo 16. Život jim zachránili dva přeživší, kteří po deseti dnech úspěšně došli pro pomoc.

13. srpna 1993 se zřítil hotel Royal Plaza v Thajsku a v jeho sutinách pohřbil na 137 obětí.

Obrovská bouře způsobila v pátek 13. října 2006 v Buffalu škody za 130 miliónů dolarů.

V roce 2010 udeřil blesk do 13letého chlapce, který sledoval leteckou exhibici nad městečkem Lowestoft v hrabství Suffolk. Ambulance zaznamenala čas příjezdu na místo ve 13:13. A abychom nezapomněli – ano, byl pátek třináctého.

Atentáty v Paříži se odehrály v pátek 13. listopadu 2015. Příznivci Islámského státu při nich zabili 130 lidí.

Recese

Ve Filadelfii existuje od roku 1936 klub s názvem Pátek 13. („The Friday the 13th Club“). Jeho členové se schází každý pátek 13. a zabývají se potíráním pověry o pátku třináctého, ale i dalších. V České republice existuje od roku 1989 podobné společenství pod názvem „Sekce 13“. Sekce 13 prosazuje pátek třináctého jako šťastný den.

 

Zdroj:

https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C3%A1tek_t%C5%99in%C3%A1ct%C3%A9ho

https://tema.novinky.cz/patek-trinacteho

Autor příspěvku: Veronika Billová Rivolová