O vzniku Československa se na základní škole jistě každý něco málo dozvěděl. Kdo tvořil onu slavnou pětici mužů, kvůli kterým vznikla tehdejší Československá republika? Pojďme si je představit.
Alois Rašín stal se právníkem, byl odsouzen za první světové války k trestu smrti, od rozsudku ho zachránila amnestie udělená Karlem I., nastupujícím císařem. Stal se prvním ministrem financí Československa. Zemřel na následky atentátu spáchaném Josefem Šoupalem.
Antonín Švehla se živil jako velkostatkář, patřil k vlivným politikům Agrární strany. Později se dokonce stal i jejím předsedou. V nově vzniklém státu představoval ministra vnitra.
František Soukup vystudoval práva, zastupoval funkci poslance Říšské rady. Během první světové války byl vězněn, později se stal členem Národního výboru. V Československu byl jmenován ministrem spravedlnosti.
Jiří Stříbrný vlastnil bulvární noviny, do politiky se začal naplno zapojovat v roce 1911, kdy byl zvolen členem Říšské rady. Za první světové války byl v odboji a díky němu nepotlačila vznik Československa armáda. V nové republice byl zvolen ministrem pošt, železnic a nakonec obrany.
Vavro Šrobár, slovenský lékař, podporoval T. G. Masaryka. Stal se ministrem zdravotnictví a školství. V inkriminovanou dobu 28. října se ocitl v Národním výboru téměř náhodou, ale zasadil se o to, aby Československá republika mohla být vyhlášena.
Autor: Pavel Saitl
Zdroj: www.ahaonline.cz