Nedodržujete svá předsevzetí? Letos se vám to povede!

Každý rok totéž. Chci zhubnout, ušetřit peníze, začít cvičit, přestat kouřit, změnit práci. Předsevzetí, která si v lednu dáte a v únoru už o nich nevíte. Novoročních cílů ale nedosahujeme proto, protože jsou to prostě předsevzetí, ale proto, že většinou nevíme, jak je formulovat, uchopit a nevzdat se jich, když se během několika týdnů nebo měsíců nenaplňují.

Důležitý tedy není ani tak samotný cíl, ale spíš konkrétní přístup a plán, jak cíle dosáhnout.

Proto pro vás máme pět způsobů, jak novoroční předsevzetí tento rok co nejlépe uchopit a uspět.

1. Buďte konkrétní

Říct, že chcete „zhubnout“ nebo „ušetřit peníze“, nejsou konkrétní cíle, ale přání. Dejte proto svým cílům konkrétní podobu, která vám je pomůže zrealizovat.

Například chcete shodit šest kilogramů za šest měsíců a ušetřit tento rok sto tisíc.

To znamená, že je to jeden kilogram měsíčně, takže 0, 25 kilogramu týdně. Totéž se týká vašich výdajů, kdy byste měli měsíčně ušetřit něco přes osm tisíc, takže dva tisíce týdně. V reálu to pak znamená, že budete například v restauraci jíst jenom jednou týdně.

Stanovení určitých čísel vám pomůže se na své cíle podívat konkrétněji – zjistíte, kde se můžete usměrnit, a čím dříve svým cílům tato konkrétní čísla dáte, tím snadněji a rychleji jich dosáhnete.

2. Rozdělte velký cíl na více menších

I Bill Gates říká: „Většina lidí přeceňuje to, co může udělat během jednoho roku, a podceňuje to, co může udělat během deseti let.“

Selhání většiny novoročních předsevzetí tak spočívá v tom, že se ponoříme do velkého cíle, kterého jen tak nedosáhneme, a proto to potom vzdáme. Zkuste tento velký úkol rozdělit do několika menších, které jste schopni naplnit.

Řekněte si, že měsíčně ušetříte čtyři tisíce a za půl roku zhubnete tři kila.

Není nic na tom, začít s málem. Naopak, přirozeně si vytvoříte návyky, které postupně změní to, jak jíte, šetříte peníze nebo pracujete.

3. Nastavte si velké cíle, ale odpusťte si, když jich během roku nedosáhnete

I když si velký cíl rozdělíte na menší cíle, je tady velká šance, že nějaké dny, týdny nebo měsíce se vám jednoduše předsevzetí dodržet nepodaří. A je to naprosto přirozené, protože nikdo není dokonalý. A co víc, bude se to několikrát opakovat.

Právě moment neúspěchu ale vytváří rozdíl mezi těmi, kteří ve svém životě velkou změnu udělají, a mezi těmi, kteří to vzdají. Protože ti, kteří vydrží, jedou dál i přesto, že se jim něco nepovedlo. A to i v případě, kdy jim ostatní říkají, že jsou blázni.

4. Nastavte si deadline

Klíč k úspěchu? Nastavení deadlinů, především v případě, že jde o velká předsevzetí. Dokud si neuděláte konkrétní plán a nenastavíte termín pro jeho splnění, bude vaše předsevzetí pořád jen hezké přání.

Když si proto rozdělíte svůj cíl na menší části, stanovte si pro každou část termín, do kterého ji zvládnete, a stanovte si také hlavní milníky svého plánu.

Plán totiž zkonkrétní to, jak předsevzetí dosáhnout, a také vás přinutí k tomu, abyste s tím vším už začali.

5. Oslavte svůj úspěch

Nekoupili jste si kabát, který jste nepotřebovali, ale který se vám hodně líbil? Nebo jste si místo hamburgeru objednali salát? Pochvalte se.

Pokud uděláte jakýkoli krok k dosažení svého předsevzetí, malý nebo velký, je to důvod k oslavě.

Většina našeho života se totiž odehrává v každodenních momentech, proto se těšte z těchto malých kroků a buďte pyšní na to, kdo jste, co děláte, a na to, že se pomalu stáváte tím, kým chcete být.

Forbes.cz

Autor příspěvku: Veronika Billová Rivolová