Mozek nikdy nespí

V dnešním světě, kdy vstřebáváme takové množství informací, se ani nejde divit tomu, že nemáme kapacitu na to, abychom je zpracovali během dne.

Ale mozek přece pracuje, i když spíme. Jsme schopni informace zpracovat, jen si toho nejsme plně vědomi.

Za celý den projdeme kolem desítek možná i stovek reklam, poutačů, letáků, různých nápisů, povídáme si se spoustou lidí, čteme články, knihy, koukáme na televizi, na internet. Kdo by to vůbec všechno dokázal zpracovat za těch cca 16 hodin?

Při zpracování informací během dne si získané poznatky filtrujeme podle důležitosti a toho, jak nás ovlivňují. Jistá výhoda tohoto procesu za spánku je ta, že nemáme téměř žádné bariéry, a tudíž se k nám dostanou informace, o kterých jsme si ani nemysleli, že jsme je zaregistrovaly. Stačí, když projdete kolem billboardu nebo nástěnky s letákem, a ani si ho nemusíte nijak zvlášť číst nebo prohlížet a je pravděpodobné, že váš mozek ho zaregistruje a zpracuje prostřednictvím snu. Vy se pak probudíte a nevíte, proč se vám takový sen vůbec zdál.

Tento jev popisuje psychoanalytik Sigmund Freud ve své knize Výklad snů. „Jeden pacient snil v delší souvislosti o tom, že si v kavárně objednává kontušovku, ale po vyprávění se se ptal, co to je. Nikdy prý takové jméno neslyšel. Odpověděl jsem, že kontušovka je polská kořalka, kterou nemohl vynalézt ve snu, protože již dávno znám toto jméno z plakátu. Zprvu mi nechtěl věřit. Po několika dnech, když mezitím uskutečnil svůj sen v kavárně, zpozoroval toto jméno na plakátě, a to na nároží, kolem něhož chodil několik měsíců aspoň dvakrát denně.“

Informace, které nás dostihly během dne, se mohou projevit ve snu až za pár dnů, týdnů, měsíců či let. Proto je tak složité se rozpomenout, proč se nám zdálo zrovna o růžovém slonovi, když jsme ho viděli na letáčku v pěti letech.

Stalo se vám to někdy?

Jsem si jistá, že každý z nás už se nad tím někdy zamýšlel. Žijeme ve světě informací, které nemáme šanci během dne zpracovat. Ale to neznamená, že je nevnímáme. Díky našemu mozku máme možnost zpracovávat informace 24 hodin denně. Úžasné, že?!

Přemýšlejte o tom, co se vám zdá a proč se vám to zdá. Může vám to poskytnout úplně jiný pohled na věc nebo ukázat souvislost, kterou jste předtím neviděli.

Zdroj: Lenka Palánová

Autor příspěvku: Veronika Billová Rivolová