Mobilita, co to vlastně je?

V dnešní době má téměř každý středoškolák možnost vycestovat bez zábran na studium do zahraničí. Říká se tomu tzv. mobilita. Kdy nám tato možnost vznikla a jak se k ní můžeme dostat i mimo školu? 

Na wikipedii je tento pojem definován jako schopnost volného pohybu bez zábran. V dnešní době je ale tohle slovo spojováno se zahraničními výjezdy, tzv. erasmy, které určitě někdo z našeho okolí již absolvoval. Ať už jsou to vysokoškolské, dlouhodobé erasmy, nebo ty kratší středoškolské.

Programy erasmus (+) jsou v posledních letech velice úspěšné. I proto se v dalších letech plánuje podpořit středoškoláky finančně ještě víc. Mobilita středoškolského studia v Evropě začala v roce 1987 a zúčastnilo se jí přibližně tři miliony studentů.

No a jak se na erasmus dostat? Jsou dvě možnosti. První z nich je se informovat na vaší škole, která jistě zahraniční výjezdy studentů již nějakým způsobem pořádá, nebo o nich přemýšlí. Druhou možností je využití tzv. evropské dobrovolné služby (EWS), kde si můžete vybrat svoji „misi“, na které vás program erasmus bude podporovat.

 

Erasmus je skvělá příležitost, jak si nejen zlepšit angličtinu, takže rozhodně doporučujeme všem studentům tuhle možnost využít.

 

Autor: Jan Vejtasa
Zdroj: https://www.ef-czech.cz/erasmus/ca

Autor příspěvku: Veronika Billová Rivolová