Město 800 jazyků

„Big Apple město, které nikdy nespí, hlavní město světa, Nový Amsterdam.“ Takto bychom mohli pojmenovat všemi známé město New York.

Nedávno jsme si připomněli den, kdy bylo oficiálně založeno město New York (2. 2. 1653). Všichni ho znají, všude se o něm mluví, nejznámější náměstí Time Square, kde superhrdinové bojují proti padouchům, též všem známé. Dnes si představíme ve zkratce jeho vznik.

V roce 1524 poprvé na toto území připlul Evropan, Ital Verrazzano, který sloužil francouzskému králi. Indiánů se na nic neptal a prohlásil toto území za francouzskou kolonii. Výhodná poloha a obchod s kožešinami se též líbil holandské společnosti. V roce 1626 Peter Minuit proto koupil od původních obyvatel ostrov Manhattan, území pojmenovali Nový Amsterdam. O devět let později do hry vstupují též Britové, kteří Holanďany porazí a přejmenují město na New York podle tehdejšího vévody z Yorku, kterým byl pozdější král, Jakub II. O sto let později se New Yorkem prohnala americká bitva o nezávislost. Tu Britové i za značné podpory prohráli, a tak touha Američanů po nezávislosti zvítězila. V roce 1789 zde byl inaugurován též první prezident G. Washington. Pokud by vás zajímalo víc, doporučuji zhlédnout toto video: https://www.slavne-dny.cz/episode/10022412/den-kdy-se-zacala-psat-historie-mesta-new-york-2-unor-1653

 

Zdroj: www.slavne-dny.cz

Autor: Pavel Saitl

 

Autor příspěvku: Veronika Billová Rivolová