Čtyřkilová sláva!

 Ano! Cena Akademie za zásluhy, lidově nazývaná Oscar, váží čtyři kilogramy a je každý rok předávaná těm nejlepším ve svém oboru za uplynulý rok. Když tuto cenu obdržíte, stáváte se automaticky slavným a žádaným ve filmovém odvětví.

Cena se poprvé udělila 18. února roku 1929 a její sláva zdaleka nedosahovala takových měřítek jako v dnešní době. Prvního Oscara za nejlepší snímek vyhrál film s názvem Křídla. Od prvního předávání se leccos změnilo. Dnes se jedná o show, kterou živě sledují sta miliony lidí a na kterou čeká každoročně celý filmový svět.

Zde je pár rekordů, které se týkají Oscarů:

Nejvíce Oscarů dostaly tři filmy: Ben – Hur, Titanic a Pán Prstenů: Návrat Krále. Všechny snímky dostaly shodně 11 ocenění.

Nejvíckrát oceněným mužem se stal Walt Disney, který Oscara vyhrál 26x. Mezi ženami si pro Oscara došla nejvíckrát Edith Headová ( osmkrát).

Za nejlepší herecký výkon obdržela cenu Katharine Hepburnová hned čtyřikrát.

Letos cenu za nejlepší film vyhrál snímek Parazit, za nejlepší režii Pong Čun-Ho, nejlepším hercem byl zvolen Joaquin Phoenix, herečkou pak Renée Zellweger. Nejlepší herečkou a hercem ve vedlejší roli se stali Laura Dern a Brad Pitt, nejlepší kameru měl film 1917 a nejlepší střih získal snímek Le Mans ’66.

Pokud vás zajímá veškerý přehled cen, podívejte se zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/92._ro%C4%8Dn%C3%ADk_ud%C3%ADlen%C3%AD_Oscar%C5%AF

Zdroj: slavne-dny.cz

Autor: Pavel Saitl

Autor příspěvku: Veronika Billová Rivolová