Co dělat po maturitě?

Maturita za zády a před sebou nejdelší volno v životě? Na jaké důležité povinnosti, které vás po předání maturitního vysvědčení čekají, nezapomenout? A co s prázdninami? 

Hned po předání maturitního vysvědčení doporučujeme zajít na nejbližší poštu, kde vám udělají kopii. Je to důležité, aby se vám maturitní vysvědčení neztratilo a vy jste nemuseli znovu na školu, kde jste maturitní zkoušku skládali. Tam vám samozřejmě vysvědčení vydají znovu, už to je ale zdlouhavější, než mít pár kopií doma. Pokud jste se hlásili na vysokou školu, nezapomeňte hned jednu kopii maturitního vysvědčení odeslat na studijní oddělení, je to důležité pro přijetí. Většina vysokých škol má deadline pro odeslání v půlce června, tak to nezaspěte. Pokud jste se na VŠ nehlásili, tak si doporučujeme pohlídat termíny pro přihlášení na Úřad práce, nebo na zdravotní pojišťovnu, zaniká vám totiž status studenta, který je důležitý pro studentské výhody.

No a co dělat s prázdninami po maturitě? Je několik cest, které zvolit, jako například práce v zahraničí, obyčejná letní brigáda, studium jazyků, nebo třeba i dobrovolná činnost. Těmto cestám po maturitě bude věnováno několik dalších článků.

 

Všem úspěšným maturantům gratulujeme ke zvládnutí zkoušky dospělosti. Zdá se to jako malý krok, ale od teď už máte vyšší vzdělání, než určitá část populace, a to vám nikdo z životopisu neodpáře.

Autor: Jan Vejtasa

Autor příspěvku: Veronika Billová Rivolová