Automechanik s hereckým srdcem

Svým talentem okouzlil porotu při přijímacích zkouškách na JAMU tak, že ho přijali i bez maturity, kterou si měl dodělat. Slib nikdy nedodržel, ale JAMU dostudoval a dnes ho zná, troufám si tvrdit, každý v České republice. Řeč je o Jiřím Pechovi.

Bohužel se už s tímto třebíčským rodákem nesetkáme, protože před rokem, 28. 2. 2019, odešel do hereckého nebe. Jiří Pecha se narodil v listopadu roku 1944 v Třebíči. Jeho rodiče hráli v ochotnickém divadle, tudíž jeho vztah k herectví byl budován od útlého věku. Vyučil se mechanikem, ale tato profese ho tolik neuchvátila jako jeho pozdější angažmá.

Na JAMU se potkal také se svým dobrým kamarádem, Bolkem Polívkou, který změnil jeho život. Stali se častými partnery na jevišti, ale i mimo něj. I přes jeho bohatou divadelní kariéru v divadle Husa na provázku, do televizního vysílání se dostával pomalu. Pecha dosáhl slávy až v 80. a 90. letech, kdy byl obsazován do vedlejších svérázných rolí. Diváci ho mohou znát z filmů Bylo nás pět, Lotrando a Zubejda, Dědictví aneb Kurvahošigutntag nebo z Manéže Bolka Polívky.

 

Zdroj: osobnosti.cz

Autor: Pavel Saitl

Autor příspěvku: Veronika Billová Rivolová