Před dvěma týdny jsme si připomínali památku obětí heydrichiády, vypálení obce Lidice. Nacisté však svoji hrůzovládu demonstrovali opětovaně, a to o čtrnáct dní později ve středu 24. června 1942 na území osady Ležáky.
O necelý měsíc dříve, 27. května 1942, provedli členové protinacistického odboje Jozef Gabčík a Jan Kubiš atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Tato operace nesoucí název Anthropoid byla velmi odvážným činem a Čechoslováci se díky ní zapsali jako statečně vzdorující lidé do povědomí ostatních zemí.
Tím dílem větší byl však vztek a následná pomsta nacistických pohlavárů, při které byly Ležáky srovnány se zemí. Dospělí obyvatelé i většina dětí byli zavražděni, dvě malé dívky poslány do německých rodin na převýchovu.
Gestapo se na tuto osadu zaměřilo z toho důvodu, jelikož právě na jejím území se nacházel úkryt pro vysílačku Libuše, která sloužila jako komunikátor československých odbojářů s exilovou vládou v Londýně. Všichni členové zahraničního odboje projevovali podobnými činy nesmírnou odvahu za cenu rizika ztráty vlastního života.
Osudy obětí nacistického běsnění si právem zaslouží naše vzpomenutí a každoroční pietní pozastavení jsou pro nás vhodnou příležitostí připomenout si historické souvislosti – a především lidské příběhy. Minulost zvrátit nelze. O co se ale pokusit můžeme, je se z ní poučit.
Autor: Libor Oliva
Zdroj: www.lezaky-memorial.cz