O 3D tisku jsme toho určitě všichni spoustu slyšeli. Jak to ale vlastně funguje? Není to jen pro pár, finančně zajištěných, vyvolených? A jak se může každý z nás 3D tisku rychle a jednoduše naučit?
3D tisk zažívá v České republice opravdu velký rozvoj. Už to není o tom, že by 3D tiskárna stála sto tisíc, nebo to byl napolo prototyp, u kterého musíte nejdřív před použitím utáhnout všechny šroubky a ještě zkontrolovat, jestli vám nějaký nechybí. Dnes už je možné pořídit tiskárnu už za čtvrtinu průměrné výplaty a tisknout se může naučit každý. K čemu to ale vlastně je? Aditivní výroba se používá v průmyslu hlavně pro výrobu prototypů, protože je prostě a jednoduše levnější a ušetří firmám spoustu peněz. Doma si ale každý může vyrobit nejen věci hezké, jako třeba postavičky z akčních filmů, ale třeba praktické věci jako držák na nože, některé náhradní díly do auta a podobně.
Nejčastěji se můžeme setkat s metodou FDM (FFF), která funguje podobně, jako tavná pistole. Plastová náplň ve formě struny se vtlačuje do nahřáté trysky, která staví vrstvy materiálu. Tím vytváří 3D objekt, který je pevný a celistvý. Přesnost takové tiskárny se pohybuje okolo 0.2 mm a postačí tak na jakékoliv domácí vyrábění. Co můžeme tisknout? Cokoliv! A v tom je 3D tisk kouzelný. Omezuje vás pak jen množství materiálu, velikost podložky, příliš úzké modely a hlavně čas.
Pro to, aby se člověk mohl 3D tisk naučit je jen potřeba zvídavost a trpělivost. Na internetu je spousta návodů i příruček, a to dokonce i v češtině (např. https://futlab.cc/3d-tisk-postup/), je tak jednoduché s 3D tiskem začít. Tento koníček se může stát také vstupní branou pro malé děti na technické obory, protože rozvíjí prostorovou představivost a kreativitu.
Autor: Jan Vejtasa
Zdroj: https://futlab.cc/3d-tisk-postup/